S T R A T E G I C K É    C I E L E

Strategické ciele

Základnými strategickými cieľmi - aktivitami Združenia pre rozvoj mikroregiónu Vážska vodná cesta na obdobie rokov 2003 - 2006 sú:

1.    Aktivizácia rozvojových programov samospráv miest a obcí, domácich a zahraničných investorov a rozvojových aktivít neziskovej sféry na báze partnerstva a dlhodobej nadregionálnej spolupráce, (iniciovať prípravu, tvorbu a aktualizáciu programov sociálneho a hospodárskeho rozvoja miest, obcí, podnikateľských subjektov a neziskových organizácií v regióne iniciovať partnerstvo a spoluprácu pri realizácii rozvojových projektov za účasti domácich i zahraničných investorov), osobitne prehĺbenie aktivity pre účasť na čerpaní pred a povstupovej pomoci EÚ a krajín ES.

2.    Podpora, vytváranie podmienok a koordinácia činností a služieb pri príprave a realizácii rozvojových programov v regióne vo väzbe na projekt E-81 Vážska vodná cesta s prepojením na projekt E-30 Vodná cesta Dunaj - Váh - Odra (súbežne s realizáciou I. etapy Vážskej vodnej cesty - Vodného diela Sereď - Hlohovec a splavnením dolného Váhu na úseku Piešťany - Komárno spresňovať investičné aktivity miest, obcí a dotknutých podnikateľských subjektov v okresoch Piešťany, Hlohovec, Sereď a v južnej časti Trnavského samosprávneho kraja s cieľom dosiahnutia synergických efektov a optimálneho využitia a zhodnotenia územia, sociálneho a ekonomického potenciálu v mikroregióne i mimo neho).

3.    Aktívna podpora a budovanie regionálnych štruktúr, ich príprava na vstup do EU a posilňovanie ich spôsobilosti pre využitie predvstupových i povstupových fondov, (budovať vlastné regionálne štruktúry združenia, afilácie, informačné centrá prvého kontaktu a podielať sa na budovaní samosprávnych regionálnych štruktúr, profesných štruktúr podnikateľských skupín a subjektov) a vybudovať a aktívne využívať regionálny informačný systém o investičných a neinvestičných akciách a príležitostiach pre partnerstvo a spoluprácu pri realizácii rozvojových projektov vrátane účasti mimoregionálnych a zahraničných investorov.

Dlhodobým strategickým cieľom Združenia pre rozvoj mikroregiónu Vážska vodná cesta je súbežne s prípravou ďalších etáp projektu E-81 Vážska vodná cesta s prepojením na projekt E-30 Vodná cesta Dunaj - Váh - Odra postupné rozširovanie svojej pôsobnosti a partnerská spolupráca s inými združeniami podporujúcimi regionálny rozvoj na celej trase projektov E-81 a E-30, osobitne v rámci pripravovaného združenia "EUROKORIDOR sever - juh" pokrývajúceho pôsobnosť dotknutých vyšších územných celkov Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľskej republiky.

Krátkodobým strategickým cieľom združenia na rok 2005 je rastom členskej základne a rastom vnútorných aktivít dosiahnutie vyváženosti príjmov a výdavkov v bežnom hospodárskom roku tak, aby členské príspevky tvorili zdroje na aktívne vklady finančného majetku do trvalých majetkových účastí na realizácii rozvojových projektov.